Rijetko koja tvrtka ima kapacitet sve poslove obavljati samostalno. Većini se ne isplati zapošljavati specijaliste na puno radno vrijeme za povremene ili potporne poslove, a i pronaći odgovarajuće ljude s iskustvom nije lak posao. Za takve projekte ili povremene poslove najčešće angažiraju druge tvrtke, obrte ili pojedince koji su specijalizirani upravo za ono što im treba – bilo da se radi o marketingu, PR-u, zapošljavanju, EU projektima, računovodstvu, izradi web stranica i nečemu sasvim drugom. U takvim suradnjama ne stvara se samo potencijal za rast i inovacije, već se preuzima i određeni rizik. U današnjem poslovnom okruženju, gdje su brzina i cijena često glavni prioriteti, provjera poslovnih partnera nerijetko je zanemarena. Znate li što sve provjeriti prije nego li se obvežete ugovorom o suradnji?
Uz osnovne provjere poput registracije djelatnosti, stvarnih vlasnika i financijske stabilnosti, reputacija na tržištu i povijest poslovanja mogu biti presudni za predviđanje budućih rizika i uspjeha poslovne suradnje.
Za što je sve firma ili obrt registriran bitan je faktor pri donošenju odluke. Većina pravnih subjekata registrirana je za niz različitih djelatnosti i velika je vjerojatnost da pokriva i ono što nudi vama nudi. No, mnoge djelatnosti zahtijevaju dodatne licence, registracije ili dozvole jer je djelatnost kojom se primarno bave strože regulirana. Npr. uz djelatnost posredovanja u zapošljavanju ili privremeno zapošljavanje moguće je pružati samo usluge savjetovanja u upravljanju, ali nije moguće baviti se još i izradom web stranica ili nečim što ne spada u djelatnosti agencija za posredovanje ili privremeno zapošljavanje. Agencije i pojedinci koji se bave posredovanjem u zapošljavanju moraju biti registrirani za točno tu djelatnost i upisani u Registar za obavljanje poslova posredovanja u zapošljavanju. Ta činjenica mora biti jasno istaknuta na ponudi koju dobijete ili ugovoru koji potpisujete.
Financijska solventnost poslovnih partnera važna je za osiguranje dugoročne stabilnosti suradnje. Provjera financijske stabilnosti pruža dozu sigurnosti kod visoko prioritetnih projekata gdje znamo da vremenski zastoj zbog podkapacitiranosti ili insolventnosti nosi rizik kašnjenja ili čak neisporuke ugovorenih roba i usluga. Svi smo čuli priče o ugovorenim i plaćenim poslovima koji na kraju nikada nisu odrađeni ili roba nije isporučena, firma je završila u stečaju, a vaš je novac, vrijeme i trud propao.
Provjera referenci i preporuka pomaže u pronalaženju najboljih pružatelja usluga. Primjerice, razmatrate nekoliko agencija koje pružaju PR usluge. Provjerom društvenih mreža sve djeluju jednako profesionalno i pouzdano, no malo detaljnijim “googlanjem” i traženjem preporuka poznanika ili stručnjaka možete potvrditi da se jedna agencija posebno ističe u kriznom komuniciranju, medijskom treningu ili drugom poslu koji je od najveće važnosti za branding vaše tvrtke.
Ako želite produbiti svoju potragu, oslonite se na napredne tehnike provjere. Uključite dubinsku analizu tržišta, analizu regulatorne usklađenosti, raspitajte se o njihovoj organizacijskoj kulturi, brandingu kao poslodavca te tako dublje upoznajte poslovne partnere, njihove vrijednosti i prakse te identificirajte eventualne nesuglasice ili rizike. Uz dobro odrađen posao, važno je i kako ćete vi surađivati sa ljudima s druge strane i hoće li vam ta suradnja biti ugodna ili ćete imati grč u želucu svaki put kad trebate s njima na sastanak ili poziv.
Provjerite povijest poslovanja za minimiziranje poslovnih rizika. Ovaj proces osigurava da potencijalni poslovni partneri zadovoljavaju standarde pouzdanosti, integriteta i kvalitete s kojima se i vaša tvrtka može identificirati. Tu istražujete povijest, vlasničku strukturu i usluge potencijalnih partnera kako bi identificirali eventualne nedostatke te otvorili određena pitanja. Na primjer, razmatrate suradnju s agencijom za digitalni marketing i kroz provjeru povijesti poslovanja otkrijete da su imali nekoliko sudskih sporova s klijentima što vas odmah upozorava da postoje potencijalne prepreke za suradnju. Naravno, to ne znači da ne trebate raditi s njima, možda su ti sporovi vezani uz nešto što je bila krivnja klijenta, ali svakako provjerite o čemu se tu radilo i kako je došlo do toga da su završili na sudu.
Provjera kvalitete usluge uključuje analizu kvalifikacija, iskustva i referenci pružatelja usluga da bi osigurali da će poslovni partneri ispuniti vaše standarde i očekivanja. Odabir pružatelja usluga s dokazanom poviješću visoke kvalitete pretpostavlja da će suradnja biti produktivna i korisna, a izvršena usluga pogođena. Na primjer, u situaciji ste u kojoj razmatrate outsourcing IT podrške tvrtki specijaliziranoj za to. Kroz provjeru kvalitete usluge, saznajte ima li vaš novi partner doista na raspolaganju adekvatne stručnjake s iskustvom i stupnjem tehničke kompetencije koje vaša firma treba i planira li upravo njih angažirati na vašem projektu ili imaju nekog važnijeg klijenta, a vama će alocirati početnike ili manje iskusne specijaliste.
Pouzdanost poslovnih partnera znači sigurnost, povjerenje i stabilnost poslovnih odnosa. Provjerom integriteta i transparentnosti poslovnih partnera prema etičkim i regulatornim standardima kojima se vode možete utvrditi jesu li baš oni pravi partneri za vas. Odabirom poslovnih partnera koji se pridržavaju visokih etičkih i pravnih standarda zaštitite svoje poslovanje. Krivi odabir može ostati samo „krivi odabir“ i financijski gubitak, ali u nekim slučajevima može i ugroziti sve vaše ostale poslovne odnose kao i ugled na tržištu.
Provjera usklađenosti sa zakonima i propisima osigurava da suradnja bude u skladu s legislativom. Outsourcing određenih poslovnih funkcija pruža brojne koristi, ali isto tako izlaže tvrtku regulatornim rizicima. Na primjer, u potrebi ste za računovodstvenim servisom i razmatrate outsourcing računovodstvenih usluga vanjskom servisu. Kroz provjeru, potvrdite informaciju da partner strogo poštuje porezne propise i zakonske regulative kako se vi i vaše poslovanje ne bi našli u kakvom prekršaju.
Provjera poslovnih partnera nije samo korak koji se poduzima radi formalnosti, već je dio strategije za smanjenje rizika i osiguranje uspjeha vaših poslovnih poduhvata.
Za osnovne povjere ne morate angažirati detektive i istražitelje, evo par prijedloga gdje možete neke glavne stvari provjeriti sami: Sudski registar, InfoBiz, Poslovna.hr. Raspitajte se i kod drugih firmi ili poznanika, pregledajte društvene mreže, forume i novinske članke. Ako i dalje niste sigurni, okrenite se izvoru. Dogovorite još jedan sastanak s ključnom osobom i izrazite svoju zabrinutost određenim pitanjima. Ovo može ojačati vaš odnos i stvoriti dodatno povjerenje ili potvrditi vaše sumnje u nastavak suradnje. Na kraju krajeva, surađujete s ljudskim bićima, a ne poslovnim subjektom na papiru.
U svijetu poslovanja, znanje je moć! Neka vaš kvalitetno razmotren odabir poslovnih partnera bude temelj strategije za postizanje konkurentske prednosti i dugoročnog uspjeha.