Navigiranje kroz svijet traženja novog posla često podsjeća na ulazak u nepredvidivu pustolovinu. Kad u zapletenoj mreži oglasa za posao naiđemo na onaj koji savršeno opisuje naše idealno novo radno mjesto i priliku za karijerni skok, uredimo naš životopis, potrudimo se sastaviti motivacijsko pismo, kliknemo “Prijavi se” i – tišina i čekanje.
Ne postoji univerzalno pravilo ophođenja regrutera i poslodavca prema zaprimljenim prijavama, pa su zbog toga i iskustva kandidata šarolika. Od pozitivnih do negativnih, onih s objašnjenjem i bez njega, personaliziranih ili automatskih, brzih, s odgodom, pa sve do onih odgovora koji nikad ne stignu. Praksa se jako razlikuje, a naš um različito percipira ova iskustva.
Između trenutaka uzbuđenja i neizvjesnosti, postoji i stvarnost odbijanja koja može, pozitivno ili negativno, oblikovati naš profesionalni put. U nastavku ćemo zato otkriti kako prihvatiti odbijenicu te zadržati motivaciju i pozitivan stav prema budućim karijernim prilikama.
- Shvatite zašto je vaša prijava odbijena
Prvo moramo razumjeti razlog odbijanja. Regruteri često donose odluke vođene specifičnim potrebama svojih klijenata ili poslodavaca, te odbiju čak i naizgled idealne kandidate. Važno je shvatiti da odbijanje ne umanjuje vašu stručnost, iskustvo ili motivaciju, već jednostavno odražava trenutne zahtjeve određene pozicije, tima, tvrtke, situacije na tržištu, stupnja organizacijskog razvoja, budžeta, poslovnih planova i/ili mnogih drugih stvari.
Jedan od vrlo čestih razloga odbijanja kandidata je nedostatak relevantnog iskustva. Ako ste odbijeni zbog manjka iskustva u određenoj industriji ili konkretnim radnim zadatcima, razmotrite aktivnosti poput strateškog usmjeravanja obrazovanja, uključivanja u strukovne organizacije, istraživanja i analize tržišta te identificiranja vještina i znanja trenutne pozicije koje su prenosive i korisne u novoj industriji.
- Ostavite otvorena vrata za budućnost
Nekad najmanje poželjan odgovor za onoga koji se prijavljuje, iako sretna vijest za nekog trenutnog zaposlenika, je da je pozicija popunjena internim putem. Ako je pozicija popunjena internim putem, iskoristite priliku za daljnje jačanje svojih kompetencija. Interni kandidati često budu promovirani iako raspolažu slabijim kompetencijama i iskustvom od vanjskih kandidata, ali poslodavci koji brinu o razvoju karijere svoj zaposlenika, daju im priliku za rast i razvoj. Ne uspoređujte se s njima nego zatražite povratne informacije o svojoj prijavi i istražite mogućnosti buduće suradnje. Interno zapošljavanje najčešće potvrđuje da se poslodavac brine o karijernim putovima svojih zaposlenika i za takvog poslodavca biste i vi željeli raditi. Često vam regruter ili poslodavac može preporučiti neke druge otvorene pozicije koje bolje odgovaraju vašim vještinama i trenutnom iskustvu.
- Povežite se i proširite mrežu kontakata i poznanstava
Odbijanje je samo preusmjeravanje, a služi i kao širenje mreže poznanstava koja vam mogu pomoći u novim prilikama u budućnosti. Odbijanje ne znači kraj vašeg puta – naprotiv, predstavlja priliku za širenje te mreže. Odgovorite na odbijenicu koju ste dobili mailom ili se povežite s osobom s kojom ste razgovarali na LinkedIn-u. Zahvalite se na uloženom vremenu i pažnji, ostanite u kontaktu.
- Poslušajte i uvažite povratnu informaciju
Razgovarajte s regruterima ili poslodavcima o vašoj prijavi i razlozima odbijanja. Ako, na primjer, navedu određeni nedostatak vještina, znanja ili iskustva, iskoristite tu informaciju kao smjernicu za daljnji razvoj. Ponekad je upravo usmjeravanje prema područjima potrebnih poboljšanja ključno za postizanje uspjeha u budućim prijavama.
Odbijanje može biti izazovno, ali s pravim pristupom možete pretvoriti tu situaciju u priliku za osobni i profesionalni rast. Vaša stručnost i iskustvo su vrijedni resursi koje svaki dobar poslodavac želi zadržati za buduće prilike, a mi smo ovdje da vas podržimo na tom putu.